Folyo Baskı

/Folyo Baskı

Folyo Baskı

Folyo Baskı

Dijital baskı, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz bir işlemdir. Bu baskı türüne ait uygulamalar da, daha profesyonel olmakla birlikte farklı nitelikleri bünyesinde taşımaktadır. Folyo baskı, bunların başında gelmektedir.

Tanıtım sektörünün birçok temel malzemesinden biri olan folyo, reklam için üzerine baskı yapılarak kullanılan bir üründür. Bir yüzeyi baskıyı göstermekte öteki yüzü de zemine yapışmaktadır. Folyonun türü ve durumuna bağlı olarak birçok farklı alanda kullanılabileceğini söylemek gerekir. Ancak teknik olarak bu ürün hakkında birkaç önemli bilgi vermeyi uygun görmekteyiz. Folyonun esası PVC’dir. Dolayısıyla elastiki yani esnek bir yapıyı haizdir. Buna rağmen ısıya dayanıklılığı gibi özellikleri onun kullanım alanını genişletmiştir. Fakat folyo baskıları kullanırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunların başında, folyonun yapıştırılacağı bölgenin temiz olması gelmektedir. Folyo da düzgün bir şekilde yapıştırılırsa, uzun süren bir kullanıma sahip olunacaktır. Ayrıca folyonun su ve toz etkenlerinden arındırılması gerekmektedir. Bu tür etkenler folyonun ömrünü ve ergonomisini azaltabilir.

Folyo dijital baskılar iki türde yapılmaktadır. Birinci tür iç mekân baskıda su bazlı mürekkep kullanılmaktadır. Ayrıca bu tür folyoların diğerlerinden farkı da, mürekkebin kalıcılığını sağlamak adına üst kısımda film tabakası barındırmasıdır. Böylece mürekkep folyoya işleyebilmektedir. Bu şekilde basılan folyolar sâdece iç mekân içindir ve dış mekânlarda kullanılamaz. Kullanıldığı takdirde kısa sürede solma yaparak işlevselliğini yitirir.

Dış mekân folyo dijital baskılarında ise film tabakası bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise su bazlı değil, solvent bazlı mürekkebin baskıda kullanılmasıdır. Böylece daha uzun ömürlü bir folyo baskı işlemi gerçekleştirilmiş olur. Eğer siz de tanıtım, reklam ya da özel herhangi bir sebeple folyo baskı işlemine ihtiyaç duyuyorsanız, doğru yerdesiniz demektir.

 

By | 2016-12-23T14:57:20+00:00 Aralık 23rd, 2016|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment